Evde Bira Yapımı

Evde bira yapmaya girişmeden önce 3-4 saatiniz olup olmadığına emin olun.  Mutlaka evinizi de havalandırın. Eğer yeni yemek yapıldıysa, ya da evde sigara içildiyse kokunun dağılmış olduğuna emin olun. Aksi takdirde bu koku biranın içine sinecektir.

Ve işte başlıyoruz…

Kullanılacak Malzemeler:

 • Çelik tencere
 • Metal kepçe
 • Çorba kaşığı
 • Tabak (Metal kaşık ve kepçeleri işiniz bittiğinde herhangi bir yere koyamazsiniz, tabak bunun icin sadece)
 • Şeker veya bal
 • Asitli içki şişelemekte kullanılmış plastik şişeler ve kapakları (1 şişeyi 3-4 kez kullanabilirsiniz).
 • 1 çorba kaşığı çamaşır suyu yada dezenfektan
 • Fıçı (Karbon çıkışına izin veren, bira asidine dayanikli özel plastikten bira fıçısı)
 • Bira özütü
 • Maya
 • Katalizör

Bira Yapımı:

1. Temizlik-Sanitasyon

Sanitasyon (Temizlik, dezenfektasyon) bira yapma sürecinin başlıca adımıdır. Biranızın tad ve kokusunu bozabilecek tüm mikroskobik bakteri, mikrop ve benzeri organizmaların çalışma ortamınızdan özenle temizlenmesi gerekir. Bira ile ilişkiye giren herbir parça ekipman kaynatılmanın dışında ayrıca sterilize edilmelidir. Eğer iyi bir temizlik sağlanamazsa, bakteri oluşumu ile beraber bira bozulacak ve ekşimiş bir tat oluşacaktır. Evde bira yapımı dezenfektan malzemeler bulunabilir. Ya da zaten halihazırda evde kullandığınız bu tür malzemeleriniz vardır. Bakteri ile kontağa geçtiğinde derhal öldüren ve yıkanıp durulaması çok kolay olan iyot bazlı dezenfektanlar bu konuda en iyi çözümlerdir. Antibakteriyel sabun ya da kokusuz klorlu beyazlatıcılar da etkindirler fakat su ile durulanmaları iyotlara göre çok daha zordur.

Dezenfektanın eklenmesi: Öncelikle fıçıya dezenfektan malzemeyi koyup su ile karıştırın. Tüm ekipmanı bu suda fırçalayın. Eğer beyazlatıcı kullanıyorsanız, her 5 galon (yaklaşık 19 litre) suya ¼ fincan ekleyin. Tüm ekipmanı ilaçlı suda en az 30 dakika bekletmeniz gerekiyor.

Durulama: Hemen arkasından tüm ekipmanı temiz su ile iyice yıkayıp havalandırarak kurumaya bırakın. Havlu kullanmayın.

Eğer herhangi bir dezenfektan bulamazsanız, onun yerine çamaşır suyu da kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde 4 litre suya, 1 yada 1,5 çorba kaşığı çamaşır suyu ekleyerek kendinize son derece etkili bir sanitasyon malzemesi üretebilirsiniz. Yine aynı şekilde tüm malzemelerinizi fıçının içine yerleştirin ve sıvıyı üzerine boşaltın. Ancak çamaşır suyu ile problem, çamaşır suyu ile sanite ettiğiniz malzemeleri kurutmak yetmez. Bu malzemeleri kurutmadan önce bol musluk suyu ile çamaşır suyu yada klor kokusu tamamen gidene kadar durulamalısınız.

2. Fıçılama
4 litre soğuk suyu fıçınıza doldurun. Bira özütü kutusunu sıcak su içinde 10 dakika bekletin (Bazı bira şerbetleri son derece yoğun olduğu için, sıcak su da bekletmek yada mesela kalorifer üzerinde tutmak, akışkanlık kazanması açısından yardımcı olabiliyor.)
3 litrelik bir tencereye 4 bardak su ekleyin. Bira oluşumunu hızlandırmakta kullanılan katalizör adlı malzemeyı suya ekleyin. Katalizör su içinde tamamen eriyene kadar karıştırın. Hızlandırıcı malzeme tamamen eriyip yokolunca, tencerenin altını yakın ve suyu kaynama seviyesine kadar ısıtın. Su kaynamaya başlayınca tencereyi ateşten indirin. Bira özütünü de tencereye ekleyip iyice karıştırın.

Wort karışımını fıçıya ekleyin. Fıçınızdaki sıvı 8.5 litre olana kadar üzerine soğuk su ekleyin ve büyük bir kepçe vasıtası ile fıçıdaki karışımı (wort) güzelce bir karıştırın. En son olarak bira mayasını ekleyin ve tekrar karıştırın. Wort’u 5 dakika dinlendirin ve tekrar hızlı ve güçlü hareketlerle 1 dakika kadar karıştırın. Mümkünse fıçıyı çalkalamak da iyi bir karıştırma etkisi yaratabilir. Karıştırma işlemi bitince, fıçının ağzını sıkıca kapatın.

Not: Eğer %100 malt bira yapmak isterseniz, herhangi bir hızlandırıcı malzeme kullanmak zorunda değilsiniz. Bu durumda 4 bardak suyu kaynatıp ateşten indirin ve üzerine şerbetçi otu içermeyen bira özütünü ekleyerek karıştırın. Hızlandırıcı kullanılarak yapılan biraların fermantasyon süresi 7 – 15 gün arası sürerken, 100% malt biralar 3 ayda fermante olurlar.

3. Mayalanma (Fermentasyon)

Fıçının kapatılması ile beraber fermantasyon işlemi 24 saat içinde başlar. Mayalanma normal oda şartlarında genelde 7 gün kadar sürer. Oda sıcaklığı, kullandıgınız ek baharat ve malzemeler, mayanızın kalitesi ve yaşına göre bu süre artabilir. Biranız, fıçı icinde yüzen beyaz maya parçacık veya topakları kalmadıgı ve bira rengi açılıp, bulanıklıgı geçtigi zaman şişelenmeye hazır demektir. Bunu ölçmek için karanlık bir ortamda bira fıçısının bir tarafından güçlü bir el feneri tutarak, diğer taraftan sıvıyı gözleyebilirsiniz.

Fermantasyon süreci en zon dönemdir. Eğer sabırsızlık yapar ve fıçıyı erken açarsanız, ortaya çıkan bira acı, fazla karbonlu veya fazla mayhoş olacaktır. Bira fıçınızı direk güneş ışığından uzak tutmaya ve fermantasyon tamamlanana kadar fıçıyı açmamaya özen gösterin. Genelde fermantasyon 7 gün içinde tamamlanmasına rağmen, biranızı daha uzun süre fıçıda bekletmekte hiç bir sorun yoktur. Tam tersine, beklenen süre uzadıkça biranın lezzet ve görünüm kalitesi de artacaktır. Biranızı yaşlandırmaktan korkmayın. Fermantasyon sırasında biranızın asiditesi, onu her türlü bozulmaya karşı koruyacaktır.

 

4. Şişeleme

Biranızı şişelemek özel şişeler kullanabilirsiniz. Ancak özellikle bira yapımında yeni olanlara bu şişeler tavsiye edilmiyor çünkü:

 • Cam şişelerin kapaklamak için bir sürü masrafa girip, özel aletler almalısınız.
 • Cam şişelerin sanitasyon işlemi çok zor, tek tek uğraşmak lazım.
 • Karbonizasyon oranını ayarlayamak zor olduğundan, cam şişeler patlayıp tehlike yaratabilir.

Bunun yerine, kola, gazoz, soda gibi içecekler için kullanılan basınca dayanıklı ve gaz kaçırmama özelligine sahip pet şişeleri kullanabilirsiniz. Bu şişeler 3-4 kez rahatlıkla kullanılabiliyor ve temizlemesi çok kolay. Ayrıca hata payınızı da oldukça azaltıyor.

5. Karbonlama

Bira’nın karbonlanması (gazlı hale gelmesi) işlemi şeker ile yapılıyor. Fermantasyon işleminden sonra şişeleme ile beraber biraya katılan şeker, ikinci bir fermentasyon meydana getiriyor. Bira mayası ve mikroorganizmalar şeker ile beslenip biranıza o güzel gazlı lezzeti veriyorlar.
Kullanılan şeker miktarı önemli. Az konulan şeker, gazsız yavan bir bira tadına sebep olurken, fazla abartılan şeker ise çok asitli (gazlı) bira oluşmasına sebep oluyor.

Bira karbonlamasi için, bildiğimiz beyaz toz şeker kullanılıyor. Şişe büyüklüğüne göre kullanılması gereken şeker miktarı şöyle:

 

Şişe Şeker
1 litre 2.5 tatlı kaşığı
2 litre 1.5 çorba kaşığı
3 litre 2.25 çorba kaşığı

 

Şeker de eklendikten sonra hikayenin sonuna gelmiş oluyoruz. Artık tek yapmanız gereken, şişenin ağzını sıkıca kapamak ve enlemesine yatırarak beklemek. Genelde bira’nın gazlı bir yapıya kavuşması için 1 hafta yetiyor. Ancak fazladan beklenen her süre, size artı lezzet ve alkol olarak geri dönecektir. Biranız, şişede 3 ay kadar sorunsuz şekilde bekleyebilir. Bu süre sonunda biranızı buzdolabına kaldırırsanız, bekleme süresini daha da uzatabilirsiniz.

Bira karbonlama işleminde bal da kullanabilisiniz. Bal ile karbonize edilen bira biraz daha kuru ve daha yoğun bir lezzete sahip oluyor. Bal aynı zamanda, biranın alkol oranını şekere göre çok daha fazla arttırıyor. Bu sebeple bal ile karbonizasyon yapacaksanız, koyacağınız bal oranı, aynı boyutta bir şişeye ekleyeceğiniz şekerin 4′te 3′ü şeklinde olmalı.

Bira (Wort) içine eklenen şeker (veya bal) anında dipte tortulanıyor. Bu sebeple şişelemeden birkaç saat sonra şişeleri altüst etmek, biranızın oluşum süresini hızlandıracaktır. Yine iki günde bir, birayı fazla çalkalamadan, şişeyi yavaşça alt-üst ederek tortunun biraya karışmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Bu yazı Evde Bira İmalatı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.