EVDE ÇİKOLATA YAPIMI

Çikolata, dünyanın en sevilen yiyeceklerinden biridir ve tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılır. Çikolata besin değeri yüksek, bedeni geliştiren ve enerji veren bir yiyecektir.

Şimdi de çoğumuz için vazgeçilmez olan çikolata nasıl yapılıyormuş bir bakalım..

Çikolata yapımında kullanılacak malzemeleri başlangıç setleri halinde de alabilmeniz mümkündür. Bu setlerin içerisinde bulabileceğiniz malzemeler şunlardır:

- Benmari Kabı – 1 adet
- Bitter Kokolin – 1 kg
- Çikolata Kalıbı – 15′li
- Dijital Termometre - (-50/+300°C )
- Bone – 1 adet
- Eldiven - 2 adet

Ya da daha kapsamlı bir içeriğe sahip olan bir seti deneyebilirsiniz;

 

 

 

 

Kullanılacak Malzemeler:

Yapılışı:

İlk önce kuvertür çikolatayı küçük parçalara ayırıyoruz. Sonra benmari kabının içerisine bir miktar su koyuyoruz, benmari yapmak için. Bu şu demek, çikolatayı eritmek için direk ateşle temas ettirmek yerine, su buharı ile erimesini sağlayabiliyoruz benmari yöntemi ile. Çikolata eritmek için kullanacağımız tasın hiçbir zaman suya değmemesi gerekiyor, sadece benmari kabındaki buharla erimesi en sağlıklı olanıdır. Kabımızı ocakta ısıtmaya başlarken, çikolataları da üzerindeki tasın içine atıp yavaş yavaş erimesini bekliyoruz. Bu sırada dilediğiniz aromayı ve renklendiriciyi ekleyebilirsiniz. Erirken kaşık yardımıyla hafifçe karıştırabiliriz. Benmari kabının içindeki su kaynadıktan sonra ocağı kapatıyoruz. Tamamının erimesin, beklemeye gerek yok bu süreç içinde. Erimeye başladığı zaman ocaktan alabiliriz tasımızı. Bir kısmı sıvılaşınca, diğerleri de onun ısısıyla eriyecektir. Çikolatanın işlenebilmesi için, ısısının 30 C’nin altında kalması daha iyi olacaktır. Hepsi yumuşadıktan sonra çikolata kalıplarına doldurabiliriz. Doldurma işlemi bittikten sonra kalıbı tezgahın üzerine vurarak içindeki hava kabarcıklarının yukarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra da buzdolabına koyup donmasını bekliyoruz. Ve çikolatamız hazır. Üzerine hindistan cevizi serpiştirerek, dilerseniz çikolata kapsülleri içinde servis yapmanız mümkün..

Dilerseniz kakao kullanarak da çikolata yapmanız mümkün. Bir de ona göz atalım..

 

 

 

 

Kullanılacak Malzemeler:

Yapılışı:

  1. Yumurta ile şekeri 15 dk kadar metal çırpıcı ile iyice çırpıyoruz,
  2. Margarin hariç diğer malzemeleri koyarak 25 dk kadar tekrar çırpıyoruz,
  3. Tavada yarım paket margarini eritiyoruz,
  4. Margarin biraz soğuduktan sonra, onu da diğer malzemelerin üzerine ekleyip kaşık yardımı ile karıştırıyoruz, (Bu sırada dilediğiniz aromayı ve renklendiriciyi ekleyebilirsiniz)
  5. Çikolata kalıplarına koyup donmasını bekliyoruz.
  6. Üzerine hindistan cevizi serpiştirerek, dilerseniz çikolata kapsülleri içinde servis yapmanız mümkün.

Afiyet olsun…


 

 

 

Bu yazı Evde Çikolata İmalatı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.