EVDE SABUN YAPIMI

Sabun, suyla birleştiğinde temizlemede kullanılan maddelerden kalıp ya da sıvı şekilde olanlara verilen genel isimdir. Sabunun temizleyici etkisi, suyu çeken ince bir tabaka ile yağ parçacıklarını sarabilme yeteneğinden doğar. Bakalım sabun nasıl yapılıyormuş..

 

 

 

 

Kullanılacak Malzemeler:

Yapılışı:

Suyumuzu bir cam kavanoza alıyoruz ve üzerine sodyum hidroksiti ekliyoruz ve karıştırmaya başlıyoruz (Bu iki karışım bir araya geldiği zaman zehirli bir gaz çıkardığı için maske kullanılması tavsiye edilir). Bu karıştırma işlemi sırasında kapta sıcaklık artışı gözlenebilir. Ürünü 1 saat kadar dinlendirmemiz ve termometre ile sıcaklığı kontrol etmemiz gerekmektedir. Oda sıcaklığına düştüğü zaman sıcaklığı, sabunlaşma işlemine başlanabilir. Bunun için sabun kalıbımızın içine bitkisel yağ karışımımızı koyduktan sonra, hazırladığımız sodyum hidroksit karışımımızı yağımıza ekliyoruz. İşlemin daha verimli olması ve karışımın homojen olabilmesi için el blenderi kullanılabilir. Bu sırada sabunda hızlı bir katılaşma olacaktır. Daha sonra lavanta yağını azar azar ve yedirerek karışımımıza ekleyebiliriz ve lavanta taneleriyle ürünümüzü destekleyebiliriz. Şimdi ürün sabun kalıplarına konulmak üzere hazırdır. Kalıbımızın altına yağlı kağıt ekleyebiliriz, çıkarmak kolay olsun diye. Ürün bu kalıp içinde 2 ile 5 gün arasında dinlendirilmeli. Dinlenen ürün, sabun kalıbının kenarlarını açtığınızda küçük ayrıklar şeklinde gözüktüğü zaman kuruduğunu anlayabilirsiniz. Daha sonra kalıbı ters yüz ederek sabunu çıkarabilmeniz mümkün olacaktır. Bir bıçak yardımıyla, bu kalıbı istediğiniz ebatlarda dilimlemeniz mümkün olacaktır.

Sabun yapmaya karar verdiyseniz, Evde Doğal Sabun Yapım setini incelemenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

Bu yazı Evde Sabun İmalatı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

EVDE SABUN YAPIMI için 1 cevap

  1. Geri izleme: SABUN MACERAM | ozgunklavyem.com