EVDE DOĞAL BULAŞIK DETERJANI YAPIMI

Bulaşık deterjanları temizlik malzemelerini başında yer alır. Bakalım bu malzemeyi evde üretmek nasıl oluyormuş. Aşağıdaki tarif yardımıyla bulaşık makineniz için güzel bir deterjan yapabilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler:

Yapılışı:

Bu karışımı plastik beherde iyice harmanlıyoruz ve her yıkamada 1 çorba kaşığı kullanıyoruz. Hazırladığımız deterjanı ağzı kapalı bir kapta saklıyoruz. Ayrıca cam malzemelerimizin daha parlak olmasını istiyorsanız , makinanızın parlatıcı gözüne elma sirkesi koyabilirsiniz.  Yıkadığınız ürünlerin üzerinde su lekesi kalmasını istemiyorsanız, yıkama işlemi biter bitmez makinanın kapağını açmanız yeterli. Bu tip doğal bulaşık deterjanlarıyla bebek malzemeleri ve tahta malzemelerde kimyasal kalıntı kalması riski ortadan kalkıyor.

Not: Bu formül yumuşak sularda iyi sonuç veriyor.

Daha kireçli sular için bir de aşağıdaki tarife göz atalım..

Kullanılacak Malzemeler:

Yapılışı:

Plastik beherde önce tuz ve yağları iyice karıştırıyoruz ve ardından diğer malzemeleri de ekleyip  armanlıyoruz. Her yıkamada 1 çorba kaşığı kullanıyoruz.

Not: Kullanılan yağların özelliklerinden dolayı deterjanımız aynı zamanda antibakteriyel ve anti virütik etkiye de sahip.

Aynı şekilde bu setleri kullanırken de, plastik beherde önce tuz ve 30 damla yağı iyice harmanlayın ve daha sonra diğer malzemeleri de içine ekleyin.

 

 

 

Bu yazı Evde Deterjan Yapımı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Yoruma kapalı.